máte otázku

Strunjan

Strunjan
Slovinsko
Strunjan

Pondelok - Piatok: 8:00 – 16:30
Email: info@doggietour.sk

REZERVAČNÉ CENTRUM
0905 623 110

Strunjan

V polovici cesty medzi  mestami Izolou a Portorož, leží svetlými skalami lemovaný ostrov Strunjan. Na jeho južnej strane, kde sa v ústi potoka Strunjan vytvorila lagúna, leží mestečko s rovnakým názvom. Mestečko je tvorené najmä z osamotených usadlostí  na viniciach a olivových hájoch pri Strunjanskej doline a pri potoku Roje na svahu vrchoch Ronek.

Pri ústí potoku sa nachádzajú menšie saliny, v ktorých sa predtým z morskej vody získavala soľ, dnes s výskytom mnohých zaujímavých živočíšnych i rastlinných druhov. 

Divoké saliny sú zaujímavé zvlášť pre prírodovedca. Na začiatku jesene sa na opustené a bažinaté saliny zlietavajú tisíce ťažných vtákov. Voda v lagúne je špecifickou zmesou sladkej a slanej vody. Je priestorom pre vzácne rastliny ako morský fenikel, Slanorožec a úzkolistý klinček piesočný. Mierne stredomorské podnebie, slaný vzduch a existencie morského bahna podporili v 20. storočí rozkvet mesta. To sa stalo obľúbenými kúpeľmi, ktoré odporúčajú predovšetkým pri ochorení dýchacích ciest a pohybovaného aparátu.

Miestna pláž vo Strunjan je platená a slúži skôr ako prírodné kúpalisko. Do vody vedú schodíky, dno je vysypané kameňmi a priestor pre plávanie vymedzujú zhruba po 20 m bóje so sieťou. Na brehu nájdu návštevníci všetko, čo potrebujú - sprchy, občerstvenie, WC a pod. 

Do Slovinska so psom

V Slovinsku je zvykom, že pes sa na prechádzke pohybuje na vodítku. Náhubok nie je striktne vyžadovaný, ale pokiaľ by ste chceli využiť hromadnú dopravu , radšej košík svojmu psíkovi nasaďte. Sáčky je nevyhnutné nosiť so sebou, je považované za samozrejmosť, že majiteľ po svojom psovi uprace. V niektorých mestách  sú časti parku vyhradené pre psíčkarov, tie sú označené, inde psa z vodítka nepúšťajte.

Napríklad lúka je považovaná za poľnohospodársky obrábaný priestor, na ktorom sa pestuje tráva ako krmivo pre poľnohospodárske zvieratá, venčenie psa na takom mieste by toto cenné krmivo mohlo znehodnotiť. 

V niektorých oblastiach sú na pobehovanie psov na poľnohospodárskej pôde alergickí a za voľné pobehovanie psa v tomto prípade môže byť aj pokuta.

Stojí za to vidieť

Z najvyššieho skalného brehu celého pobrežia je nádherný ďaleký výhľad až do Terstu, za jasného počasia je vidieť až ku snehom pokrytým vrcholkom Álp. Na spiatočnej ceste sa odporúča ešte odbočka k mariánskemu kostolu. Každoročne do neho 15. augusta smerujú početní pútnici. Kostol nechali v 16. storočí postaviť ľudia, ktorí sa na tomto pobreží zachránili po stroskotaní lode.

Na západnom okraji pri pobreží sa nachádza vila husľového virtuóza Giuseppe Tartiniho (neprístupná) s rozľahlým parkom. Na brehu Strunjanské zátoky sú potom situované hotelové komplexy a pláže (hotel Salinera, hotel Oleander, kemp Strunjan ai).

 

Ponúkané pobyty

46.75 EUR
apartmán 3 osoby/ 1 noc
85 EUR
apartmán 4 osoby/ 1 noc