mate otazku

Aktivity so psom

24.09.2014 22:10

Aktivity so psom

aktivity 250.jpg

Psi sú veľmi spoločenské tvory. Potrebujú vodcu svorky, ktorý sa o nich stará, vychováva ich, naučí ich výcviku základnej poslušnosti a trávi s nimi toľko času, koľko potrebujú pre ich správny vývin. Vhodné fyzické a duševné aktivity, ktoré zamestnajú jeho telo i myseľ napomáhajú stimulovať ich zmysly a zabrániť nežiaducemu či deštruktívnemu správaniu, ktoré sa u psov môže objaviť, keď sa nudia a nemajú čo robiť.
V závislosti od konkrétneho plemena, jeho schopností a daností si z množstva aktivít možno vybrať tie, ktoré mu budú najviac vyhovovať.

Prinášame vám zoznam najznámejších aktivít, ktoré so svojím štvornohým miláčikom môžete vykonávať.

Agility - pohybová hra cez prekážky zameraná na šikovnosť psa. Pes musí s pomocou aktivity-agility.jpgpsovoda zvládnuť beh cez dráhu s rôznymi prekážkami - tunelmi, stĺpikmi, rampami, atď. Cieľom je zvládnuť prebehnúť cez dráhu v správnom poradí, bez chýb a v čo najkratšom čase. Agility sa vykonáva bez obojku a je založená na vzťahu a dôvere medzi psom a jeho majiteľom. Na Slovensku existuje niekoľko úspešných agility klubov, ktoré nás reprezentujú na európskej i svetovej úrovni.

Bikejöring – aktivita, pri ktorej ťahá pes v postroji cyklistu ťažným lanom. Aktivita je dôkazom maximálnej oddanosti a poslušnosti psa k psovodovi. Je zakázané uskutočňovať ju na verejných komunikáciách.

Canicross - terénny beh so psom na označenej trase v prírode. Pes ťahá v postroji na ťažnom lane svojho psovoda, ktorému tak pomáha zvládnuť náročný terén.

Canisterapia - pomocná psychoterapeutická metóda založená na pozitívnom pôsobení aktivity-canis.jpgpsa domáceho predovšetkým na psychické zdravie človeka.
Základom je priamy kontakt psa a pacienta v pokojnej uvoľnenej atmosfére. Jej cieľom je motivovať chorých pacientov k rehabilitácii a prostredníctvom pôsobenia na ich psychiku povzbudzovať imunitu pacientov. Viac o canisterapii TU.

Coursing - predchodca dostihov na dráhach. Pes behá na dráhach v prírode, najčastejšie elipsovitého tvaru, pes sa snaží dobehnúť za ťahanou, pohybujúcou sa návnadou, pričom musí zdolať rôzne prekážky - kríky, stromy, vodu,... Táto aktivita je vhodná pre rýchle plemená, za najrýchlejšie je považované plemeno greyhound.

Dogdancing - aktivita, pri ktorej pes za hudobného doprovodu predvádza so svojím psovodom rôzne tanečné kreácie.

aktivity-frisbee-220.jpgDogfrisbee - zábavná aktivita, pri ktorej sa pes snaží chytiť lietajúci tanier, ktorý mu hádže psovod, častokrát za použitia rôznych trikov.

Dog-packing - aktivita zameraná na nosenie bremena na chrbte. Pes je trénovaný na nosenie malých batôžkov na chrbte, v prírode alebo počas bežnej cesty na nákup. Využíva sa ako podporná aktivita k rôznym psím športom.
 
Dog-trekking - extrémna horská turistika psa a psovoda, pri ktorej musí pes v postroji alebo na obojku, zvládnuť uniesť výbavu predpísanej hmotnosti. Pes a psovod musia zvládnuť prežiť niekoľko dní v extrémnych podmienkach v prírode, pričom musia prejsť predpísaný počet kilometrov, častokrát stovky kilometrov, určené organizátorom.  

 
flyball.jpgFlyball - štafetové psie preteky v šprinte cez sériu štyroch prekážok na vzdialenosti pätnásť metrov. Na jej konci sa nachádza odpružená škatuľa, ktorá, po stlačení tlačidla psom katapultuje loptu, ktorú pes musí chytiť a priniesť po preskočení prekážok opačným smerom svojmu pánovi. Preteky sú určené pre tím minimálne štyroch psov.  Na Slovensku ešte táto disciplína nie je veľmi rozšírená, trénuje sa zatiaľ iba v Bratislave.

Hang time - aktivita pri ktorej sa pes výskokom do výšky zachytí visiacej návnady v minimálnej výške 1,5 m a snaží sa na nej udržať čo možno najdlhšie. Časy sa merajú a častokrát vedia skutočne prekvapiť.

High jump - výskok do výšky, pri ktorom sa pes snaží vyskočiť čo najvyššie za zavesenou návnadou. Vyžaduje si maximálnu sústredenosť a opatrnosť psa, pretože častokrát práve pri tejto aktivite dochádza k zraneniam.

Mondioring - športový kynologický výcvik podľa medzinárodného skúšobného poriadku Mondio Ring, zameraný na cvičenie prvkov poslušnosti ale i prvkov na cvik obrany na figurantovi. 

Mushing - jazda so psím záprahom, pri ktorej dvaja a viacerí psi v postrojoch ťahajú na špeciálnych saniach alebo vozíku svojho psovoda, nazývaného mushera. Táto aktivita nie je u nás zatiaľ veľmi podporovaná.

Musical Canine Freestyle  - psovod predstaví pri tejto aktivite svojho psa v nevšednej roli tanečníka, ktorý za sprievodu hudby predvádza krátku zostavu tanečných cvikov a trikov.    
                                                                                                                                                                                                                                                     220px-obedience-1.jpg
Obedience - výcvik základnej poslušnosti, ktorý by mal ovládať každý pes. Jedná sa o pomerne novú disciplínu, ktorá sa však teší čím ďalej tým väčšej obľube.
Výcvik poslušnosti je založený na desiatich cvikoch, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať jednoduché, sú však pomerne zložité. Prebieha v štyroch rozličných kategóriách, hodnotí sa rýchlosť a presnosť. Do vyššej kategórie môže psovod so psom nastúpiť až po absolvovaní skúšky v nižšej kategórii.

Preťahovanie lanom - aktivita zaujímavá pre psov i divákov. Dvaja psi sa preťahujú o pevné lano dlhé približne jeden meter, každý ťahá za jeden koniec. Vyhráva pes, ktorý sa skôr pustí lana. Psy musia byť priviazané k pevnému bodu, aby sa nemohli k sebe dostať a neublížili si.

Pulka - aktivita, ktorá v sebe spája lyžovanie na bežkách a ťahanie saní. Psovod - lyžiar je priviazaný k bobám nazývaným pulka, ktoré  sú ťahané jedným až troma psami v postroji.  Boby majú predpísanú povinnú záťaž dvadsať kilogramov, ktorú musí pes zvládnuť utiahnuť. Táto disciplína si vyžaduje maximálnu súhru medzi psom a psovodom - lyžiarom. Vďaka kynologickým federáciám sa táto disciplína dostala na medzinárodnú úroveň.

Rollpulka - obdoba pulky, ktorá však v porovnaní s klasickou pulkou spája psa, dvojkolesový vozík a psovoda. Základom tejto disciplíny je ťahanie dvojkolesového vozíka s povinnou záťažou psom v postroji, pričom k vozíku je ťažným lanom zozadu pripojený psovod. Rollpulka sa v súčasnosti viac využíva ako aktivita pri turistike. 

Športový kynologický výcvik - výcvik zameraný na poslušnosť, stopy a obranu podľa stanoveného národného alebo medzinárodného skúšobného poriadku. Je určený pre psov triatlon.jpgs výškou nad 43 cm. Je obľúbeným športom u nemeckých ovčiakov a bradáčov.

Triatlon - disciplína, pri ktorej pes s pomocou svojho psovoda prekonáva niekoľko kilometrov dlhú trasu na bicykli, v behu a plávaním. Dôležitý je čas, za ktorý túto trasu pes zvládne. Existuje niekoľko kategórií triatlonu, napríklad podľa veľkosti psa.   

Weigh Pulling - ťahanie bremena - špeciálneho vozíka alebo saní s bremenom presne stanovenej váhy v určenom čase. Víťazom sa stane pes, ktorý v časovom limite utiahne najviac kilogramov.

Záchranársky výcvik - špeciálny a veľmi náročný výcvik psov určený na záchranu osôb v nebezpečenstve, napr. pri prírodných katastrofách, alebo nezvestných osôb. Vyžaduje si veľmi skúseného a trpezlivého psovoda a inteligentného, usilovného a vytrvalého psa. Na Slovensku zatiaľ nie je na takej úrovni ako v zahraničí pretože nemá dostatočne vybudované základy.


Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: wikipedia, internet,...

 

Komentáre