mate otazku

Rollpulka

21.09.2014 22:10

Rollpulka

rollpulka 220.jpg

Rollpulka je obdoba pulky, ktorá však v porovnaní s klasickou pulkou spája psa, dvojkolesový vozík a psovoda. Základom tejto disciplíny je ťahanie dvojkolesového vozíka s povinnou záťažou psom v postroji, pričom k vozíku je ťažným lanom zozadu pripojený psovod. Rollpulka sa v súčasnosti viac využíva ako aktivita pri turistike. 

Pravidlá pre rollpulku
Pre zvládnutie rollpulky musí pes v prvom rade ovládať základnú poslušnosť a treba ho tiež naučiť základné musherské povely - go, ho, gee a stop.

Psa postupne zvykáme na postroj a obmedzenie pohybu v záprahu, spočiatku je dobré mať ho na vôdzke a usmerňovať ho, pretože zo strachu by mohol začať zrýchľovať alebo by sa mohol snažiť z postroja vyvliecť. Postupne tréningy s rollpulkou predlžujeme a psa navykáme na zákruty, stúpanie či klesanie terénu, až si na to dobre zvykne a viac-menej ho už nič v teréne neprekvapí. Počas tréningu nezabúdajme psa veľa chváliť a povzbudzovať, občas nezaškodí menšia maškrtka.  

S plnou záťažou rollpulky začíname až po ukončení telesného vývoja psa. Začíname s menšou záťažou, ktorú postupne zvyšujeme. Štandardnou záťažou na závodoch je pre fenky 15 kg a pre psov 20 kg. 

Napokon sa pripriahneme za rollpulku a učíme psa na samostatnú jazdu, bez toho, aby sme museli bežať po jeho boku.

Pokiaľ máme jazdu s rollpulkou zvládnuté, v zime môžme prejsť na klasickú pulku.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: http://casopis.planetazvirat.cz/080312-psi-sporty-2.html

Komentáre