mate otazku

Triatlon

21.09.2014 22:10

Triatlon

voda pes 300.jpg

Triatlon je disciplína, pri ktorej pes s pomocou svojho psovoda prekonáva plávaním, behom a na bicykli niekoľko kilometrov dlhú trasu. Dôležitý je čas, za ktorý túto trasu pes zvládne. Existuje niekoľko kategórií triatlonu, napríklad podľa veľkosti psa.   

Čo potrebujete na kynologický triatlon?
Ako sme už spomenuli, psí triatlon predstavuje tri disciplíny - plávanie, beh a jazdu na bicykli, budete teda potrebovať plavky, vhodnú bežeckú obuv, bicykel a prilbu, pre psa vôdzku alebo tenký povraz, ktorý ho udrží pri vás.

Disciplíny kynologického triatlonu
Psí triatlon je všetkým, ktorí majú chuť si zašportovať a trochu i zasúťažiť. Môžu sa ho zúčastniť psi veľkí i malí, neexistujú tu žiadne prísne obmedzenia, o pravidlách rozhoduje vždy usporiadateľ. Trasy sú prispôsobené veľkostiam psov a preteká sa vo viacerých kategóriách.
 
* Plávanie je jediná voľná disciplína, okrem chuti zaplávať si k nej nepotrebujete nič. plavanie-psi.jpgPsovodi, ktorí sa obávajú, že ich pes bude plávať prirýchlo alebo odpláva ďaleko od nich sa môžu poistiť spomínaným tenkým povrázkom, nesmie však psa nijak obmedzovať alebo mu prekážať. Zvyčajne sa pláva na dĺžku 50 až 100 m.

* Cyklistika    
Po tom, ako vyjdete z vody von sa môžete zastaviť v depe, kde sa môžete prezliecť a pripraviť na bicykel. Počas triatlonu je depo jediné miesto, kde vám môže so psom pomôcť aj iná osoba, inak s ním počas závodu môže byť jedine psovod. Odporúča sa kvalitný bicykel i obuv, cyklistická prilba je povinná. Pre psa by ste mali mať postroj a vôdzku, amortizér nie je na škodu, najmä zo začiatku, keď ešte môže pes zareagovať rôzne.   

triatlon.jpg* Beh je poslednou disciplínou kynologického triatlonu, behá sa po poľných alebo lesných chodníčkoch, usporiadateľ musí trasu vždy dobre vyznačiť a pred samotným závodom všetkým účastníkom vysvetliť.

Kynologický triatlon nemá na Slovensku zatiaľ svoju tradíciu, čo je veľká škoda. Najbližšie ho možno absolvovať v Českej republike, kde sa prvý psí triatlon uskutočnil už pred dvadsiatimi rokmi v Sadskej a odvtedy sa tam pravidelne vždy na konci leta koná súťaž v psom triatlone s názvom Železný pes.

Kynologický triatlon nie je iba o víťazstve. Je aj o užitočnom spôsobe aktívneho odpočinku, ktorý strávite so svojím štvornohým miláčikom.  A verte, že vám bude zaň veľmi vďačný :)

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: http://mensch-hunde.webnode.cz/sportovni-kynologie/triatlon/

Komentáre