mate otazku

Weigh Pulling

21.09.2014 23:11

Weigh Pulling

300px-Alaskan_Malamute.jpg

Weigh Pulling je ťahanie bremena - špeciálneho vozíka alebo saní s bremenom presne stanovenej váhy v určenom čase. Víťazom sa stane pes, ktorý v časovom limite utiahne najviac kilogramov.

História Weigh Pulling
Táto disciplína má pomerne dlhú históriu, keďže psy sa používali k ťahaniu bremena už dávno. S nápadom usporiadať v ťahaní bremena súťaž prišli prisťahovalci a zlatokopi ďaleko na severe, ktorí medzi sebou uzatvárali stávky o najsilnejšieho psa. Veľmi rýchlo sa chýr o týchto súťažiach rozniesol a pribúdalo zvedavcov, ktorí chceli psie závody vidieť. I známy spisovateľ Jack London ju opisuje vo svojich knihách o dobrodruhoch ako jednu z najsledovanejších zábaviek tých čias.  

Weigh Pulling ako športová disciplína
Postupne sa Weigh Pulling začal presadzovať ako športová disciplína. Jej kolískou sa stala Kanada a USA, súťaže v ťahaní bremena sa tu konajú už viac ako sedemdesiat rokov.
V roku 1984 vznikla v USA  organizácia International Weigh Pull Associacion, ktorá stanovila pravidlá súťaží v tejto disciplíne.

Pre koho je Weigh Pulling vhodný?
Weigh Pulling môže vykonávať akýkoľvek pes, ktorý je dobre stavaný a obľubuje pohyb a šport, odporúčaná minimálna výška je päťdesiat centimetrov. Najčastejšími plemenami sú všetky severské typy psov - aljašský malamut, sibírsky husky, či grónsky pes ale i dogovité typy psov či podaktorí teriéri.

Podmienky pre Weigh Pulling
Ako sme už spomínali, na túto disciplínu sa odporúča zdravý, atletický, dobre stavaný pes, ktorého môžeme odmalička postupne pripravovať na menšiu záťaž, s plnou záťažou sa však odporúča začať trénovať až po dovŕšení telesného vývoja psa. weight-pulling-250px.jpg
Weigh Pulling je založený na vzájomnej dôvere a priateľstve medzi majiteľom - psovodom a psom, dobrý vzťah medzi nimi je preto veľmi dôležitý. Počas tréningu je potrebné psa dostatočne chváliť a povzbudzovať, občas odmeniť menšou dobrôtkou, jedným slovom vhodne ho motivovať.  Nuž a nemali by sme zabúdať, že Weigh Pulling by nemal byť len o víťazstve, ale predovšetkým o príležitosti užitočným a príjemným spôsobom spolu stráviť spoločné chvíle.    

Postroj a pomôcky na Weigh Pulling
Výber vhodného postroja pre Weigh Pulling je veľmi dôležitý. Mal by to byť postroj výlučne určený na ťahanie záťaže v záprahu. Dĺžka lana by mala byť minimálne dva metre, nemalo by ho ťahať ani nijak obmedzovať. Do dovŕšenia telesného vývoja psa trénujeme s ľahkou záťažou, napríklad s brvnom alebo starou pneumatikou, ťažkú záťaž možno trénovať s rôzne naloženou tréningovou károu alebo inými prepravnými vozíkmi.

Weigh Pulling v Čechách a na Slovensku
Prvá súťaž vo Weigh Pullingu sa v Československu konala v roku 1990. Spočiatku bola len akýmsi doplnkom mushingu, postupne si však získala priaznivcov aj ako samostatná disciplína. Podporovali ho najmä majitelia psov, ktorí si chceli zasúťažiť, nemali však záujem súťažiť v rýchlostných psích športoch s viacerými psami. 

Preteky vo Weigh Pullingu na Slovensku 200px-weight-pull.jpg
Na Slovensku sa preteky vo Weigh Pullingu každoročne už niekoľko rokov konajú v Haniske pri Prešove, v Liptovskom Hrádku, v Jaklovciach alebo tiež v Mošovciach.


Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: http://dogportal.sk/04/weight-pulling/

Komentáre