mate otazku

Sloboda zvierat Bratislava

Sloboda zvierat Bratislava

od 11:00 - 18:00 denne
Email: utulok@slobodazvierat.sk

REZERVAČNÉ CENTRUM
02/16187

Sloboda zvierat Bratislava

Ako funguje útulok Slobody zvierat?

Každoročne zachráni Sloboda zvierat viac ako 2500 zvierat. Napriek tomu, že dvom tisíckam sa nakoniec podarí opäť nájsť domov, väčšina zo zvierat strávi niekoľko týždňov či mesiacov v útulku. Ako vlastne útulok funguje? Čo v ňom zvieratá dostávajú a ako im možno pomôcť? A čo urobiť, ak chcete zvieratko adoptovať? Prečítajte si...

Zvieratá sa do útulku Slobody zvierat dostanú najčastejšie po ohlásení ľudí. Voláte nám na číslo linky proti krutosti 02/16 187 a píšete maily na slobodazvierat.utulok@gmail.com. Že ste videli stratené, zranené alebo týrané zviera. Na dispečingu ohlas zapíšeme a náš výjazdár vyrazí za ním. Dispečing pracuje každý deň od 10-18, v noci prijímame len hlásenia o zranených zvieratách na 0903 727 015. Podozrenia z týrania vyšetrujú inšpektori Slobody zvierat. Sídlia v niekoľkých slovenských mestách, kontakty na nich nájdete tu: Linka proti krutosti

Veterinárna prehliadka

Po príchode do útulku vyšetrí každé zviera náš veterinár a ponechá ho niekoľko dní v karanténe na pozorovaní. Zranené zviera ošetrí, chorým je poskytnutá potrebná liečba, v prípade týraných či po úraze, zabezpečujeme s partnerskými veterinárnymi zariadeniami operáciu a následné liečenie. Zdravý psík môže ísť do výbehov medzi ostatných. Ešte predtým však absolvuje očkovanie proti psím chorobám, čípovanie, aby bol natrvalo označený, zbavíme ho vonkajších i vnútorných parazitov a podstúpi sterilizáciu alebo kastráciu. To preto, aby nebolo na svete opustených psov ešte viac.

Zvieratko v útulku čaká, my hľadáme majiteľa

Stratenému psovi sa najprv pokúšame nájsť pôvodného majiteľa - prostredníctvom našej stránky, plagátmi, cez ľudí a v rámci lokality, v ktorej zvieratko našli. Ak sa majiteľ nenájde, musí zvieratko čakať na nový domov v útulku. Nových majiteľov hľadáme prostredníctvom inzercie na našej webstránke – pozrite si fotky našich zverencov a základné informácie o nich, pomôžu vám zorientovať sa a zvieratkám rýchlejšie opustiť útulok. Prechodným riešením pre zvieratá sú tranzitné rodiny, ktoré nám pomáhajú postarať sa o zvieratko dočasne. Opýtajte sa u nás na detaily, ak si zvieratko nemôžete vziať natrvalo, môžete veľmi pomôcť aj dočasnou starostlivosťou, pokým nenájdeme stály domov.

Strava, bývanie, ošetrenie...

Zvieratko v útulku dostáva každý deň stravu, čistú podstielku, ošetrenie. To všetko vďaka dobrým ľuďom, ktorí nosia zvieratám granule, vodítka, rohožky, prepravky... Vďaka ich finančným príspevkom máme aj na veterinárne potreby, benzín do výjazdového vozidla či operácie pre zvieratá. A aj vďaka nim sme mohli postaviť útulok. Mesačné náklady na jedno zviera v útulku sú približne 30 €. Útulkov je na Slovensku niekoľko, a len v tom bratislavskom na Poliankach žije okolo 180 zvierat.

Venčenie

Psíci z útulku sú veľmi vďační za každý kontakt s človekom a každú príležitosť prebehnúť sa, keďže väčšina z nich strávi v útulku čakaním na nový domov i niekoľko mesiacov. Na venčenie sa netreba vopred ohlasovať, stačí prísť kedykoľvek medzi 12.-17., za 2 eurá vám vystavíme preukaz venčiara a dáme psíka, ktorý vychádzku potrebuje a ktorého zvládnete. Ak je to možné, prineste si vlastné vodítko – pevné, bezpečné a primerané veľkosti psíka. Venčiarmi môžu byť aj deti, po písomnom súhlase rodičov. Venčením pomáhate psíkom aj útulku. Ďakujeme!

Adopcia je pre zviera najlepším riešením

Zo všetkého najviac potrebujú zvieratá z útulku nový domov. Tu je niekoľko rád, ktoré by vám mohli pomôcť, ak uvažujete o adopcii:

 • O adopcii zvieratka v pokoji popremýšľajte. Uistite sa, či mu dokážete dať lásku a starostlivosť aj o niekoľko rokov.
 • Dobre si vyberte. Aký psík by bol pre vás vhodný, pre akého máte vhodné podmienky? Príďte na návštevu útulku! Fotky a základné informácie o všetkých zvieratkách, ktoré práve hľadajú nový domov nájdete tu. Nový domov hľadajú aj mačky, zajačiky či morčatá...
 • Zoznámte sa. Dlhé venčenie v útulku je najlepší spôsob, ako sa so psíkom lepšie spoznať. Zistíte, akú má povahu a či sa k sebe hodíte.
 • Porozprávajte sa v útulku s ošetrovateľom o povahe psíka, s veterinárom o jeho zdraví a s dispečerom o zabezpečení zvieratka proti strate. Ak ešte váhate, môžete sa dohodnúť, že si psíka vezmete na skúšku domov. Po spoločne strávenom týždni budete vedieť viac.


Prineste si vlastný obojok, vodítko alebo prepravku a po vyplnení formulárov a zaplatení poplatkov môže psík odísť domov spolu s vami. Majte prosím na pamäti, že prevziať zvieratko si môže len osoba nad 18 rokov s platným OP.

Prečo adoptovať zviera z útulku?

 1. Počet zvierat prijatých do útulku každým rokom stúpa. Znamená to, že čoraz viac psíkov nutne potrebuje nový domov.
 2. Psi z útulku zažili v minulosti často veľa trápenia, mnohí boli týraní a zažili veľa sklamaní. Potrebujú v živote druhú šancu, aby mohli začať lepší život. Sú veľmi skromní a vďační za každý prejav priazne. Lásku vracajú vrchovatou mierou.
 3. Kúpiť si šteniatko od chovateľa je pekné. Vziať si psíka z útulku je dobrý skutok.
 4. Adopciou pomáhate psíkovi aj útulku. Ďakujeme

 

Koľko a prečo platíte pri adopcii

Keďže zviera hneď po príchode do útulku dostane vstupný balíček úkonov a ošetrení, nemusia ich zvieratká podstúpiť s novým majiteľom. Do nového domova odchádzajú ošetrené, zbavené parazitov, zaočkované a začípované. Tieto úkony a starostlivosť sú zahrnuté v cene, ktorú za zvieratko zaplatíte a účtujú sa pri adopcii.

Pes
adopčný poplatok vakcinácia proti besnote vakcinácia – ostatné mikročip hradený výjazd sterilizácia/kastrácia
15,- EUR 6,- EUR 8,- EUR 10,- EUR 20,- EUR 15,- EUR

Mačka
adopčný poplatok: vakcinácia proti besnote: vakcinácia – ostatné:
10,- EUR 6,- EUR 8,- EUR

Chránime zvieratká aj v novom domove

Potom ako zvieratko opustí útulok, musíme mať istotu, že šlo do dobrých rúk. Väčšina zvierat z útulku už zažila toľko trápenia, že im nechceme spôsobiť žiadne ďalšie. Preto si v zmluve, ktorú podpisujeme pri každej adopcii s novým majiteľom, vyhradzujeme právo kontroly. Telefonickej alebo osobnej. Nejde o prejav nedôvery voči vám, je to bežný postup, ako zvieratká chrániť. Tak môžeme byť naozaj spokojní, že zviera začalo nový lepší život.

Čo robiť, keď sa vám stratí zviera

V prípade straty nás kontaktujte na čísle 02/16 187 a presvedčte sa, či u nás vaše zvieratko nie je, alebo či niekto nenahlásil jeho nález. Nechajte u našej dispečérky kontakt a ak je možné zašlite mailom i fotografiu zvieraťa (veľmi pomôže najmä v prípade psíka kríženca).

Ako zviera zabezpečiť pred stratou

Označte ho

 • lyssetkou s vyznačením platného očkovania proti besnote
 • menovkou s plnou adresou a telefónnym číslom/mailom na vás
 • známkou obce alebo mestskej časti, kde je prihlásené


Najbezpečnejším spôsobom trvalého označenia zvieraťa je mikročip. Aplikuje sa pod kožu zvieraťa, preto ho zvieratko nemôže stratiť a údaje svojho majiteľa nosí stále so sebou, aj keď príde o obojok. O mikročipizácii sa poraďte so svojim veterinárom.


Označením zvieraťa znižujete jeho pobyt v útulku na minimum, pretože v prípade straty vám ho môžeme rýchlejšie vrátiť. Ostáva nám tak viac priestoru pre psíkov, ktorí našu pomoc naozaj potrebujú. Ďakujeme Vám!

Ako môžete pomôcť

 • Granulované krmivo a konzervy pre zvieratá, najmä pre mačiatka a šteniatka
 • Misky, obojky, vodítka, peliešky pre psov a mačky
 • Vyradené uteráky, deky a posteľnú bielizeň
 • Zateplené búdy rôznych rozmerov
 • Antibiotika,zdravotný materiál
 • Kancelárske potreby
 • 2 percentá
 • Finančný dar na číslo účtu: 19-2023636/6500

Prečo potrebujeme finančnú pomoc?

Prečo potrebujeme finančnú pomoc? Sloboda zvierat je nezisková organizácia. Znamená to, že zo štátneho rozpočtu nedostávame žiadne peniaze. Pomoc zvieratám môžeme poskytovať výlučne vďaka finančnej podpore ľudí, darcov, ktorým osud zvierat nie je ľahostajný. Len vďaka peniazom od ľudí sme mohli kúpiť zásahové vozidlo na záchranu zvierat, mohli sme postaviť útulok v Bratislave, môžeme zvieratám poskytovať starostlivosť a bojovať za ich práva 365 dní v roku....


Preto potrebujeme Vašu pomoc. Ďakujeme.

viac info na

slobodazvierat.sk